21. 9. 2014

V bodě programu Strany zelených Nový Jičín připraveného pro komunální volby 2014, který vymezuje záměry členů základní organizace a příznivců také na zachování a zlepšení stavu životního prostředí na Novojičínsku, je jedním z dílčích cílů podpora obnovy alejí ve městě i v místních částech a jejich okolí.

Hana Hůlová

Hana Hůlová

Stromové aleje představují výrazný doprovodný prvek silnic, stezek, ulic, pěších nebo zemědělských komunikací i nově budovaných cyklostezek. Jsou v české krajině tradicí, jak dokládají letitá stromořadí dřevin nejrůznějšího druhového složení lemující spojnice mezi sídly nebo řady našich ovocných dřevin podél cest ve venkovském prostředí, které jsou ukázkou historického vývoje v území i dokladem vztahu člověka ke stromům a přírodě. Jejich zastoupení má vliv na hodnotu dochovaného obrazu krajiny. Zajišťují ekologickou rovnováhu, zvyšují druhovou rozmanitost, mohou mít vliv na odtokové poměry na zemědělských pozemcích nebo v plochách nově vznikající zástavby se sníženou schopností zasakování vody do půdy a zvýšeným rizikem povodní.

Liniové výsadby dřevin se jako významná součást veřejné zeleně uplatňují v ulicích města v nových výsadbách (jednostranná alej pěti desítek javoru klenu v nové zástavbě v lokalitě pod Skalkou), anebo jsou postupnou nebo jednorázovou obměnou přestárlých či jinak nevyhovujících jedinců stromořadí obnovována (náhrada lip a jasanů ohrožujících bezpečnost na ulici Hřbitovní v závislosti na jejich zdravotním stavu, dosadba ovocných druhů za odumřelé švestky podél ulice Císařské z Nového Jičína směrem do Loučky, obnova typického charakteru známé Svojíkovy aleje doplňováním stávajících bříz novou výsadbou téhož druhu, ale také radikální zásah na ulici Komenského s výměnou kulovitých javorů za úzkokorunné platany nebo výsadba složená z javoru babyky místo topolů podél části ulice Palackého v rekonstruovaném prostoru bývalých zahrad u gymnázia).

Mnohé z alejí v našem území byly podle zákona o ochraně přírody a krajiny registrovány významnými krajinnými prvky se zvýšenou ochranou jejich ekologicko-stabilizační a krajinotvorné funkce a pro posílení estetického účinku a hodnot v území. Typickou ukázkou vegetačního doprovodu silnice je stromořadí vedoucí z okraje zastavěného území města přes výletní lokalitu na Skalkách do Kojetína. Je tvořeno převážně lípou, břízou a jasanem, postupně však dřeviny v aleji stárnou a mohou představovat nebezpečí pro dopravní i pěší provoz na trase. Její obnova je problematická hlavně proto, že náhrada za postupně odumírající a pravidelně odstraňované stromy zpět do krajnice cesty není možná a novou výsadbu ztěžují složitá jednání s vlastníky přilehlých pozemků. Přesto se v uplynulých letech podařilo provést několik etap obnovy, kdy například v úseku mezi odbočkou na Svinec a cestou k Čerťáku byly jednorázově odstraněny všechny staré stromy narušující těleso silnice a omezující průjezdnost úseku hlavně v zimním období, přičemž díky předsazenému porostu již před více než 30 lety zde napravo od silnice může dnes růst alej nová. V dalším levostranném úseku byl díky vstřícnosti majitele probírkou stávajícího náletového porostu založen základ jednořadé aleje za využití dalších druhů stromů (dub, javor, habr, bříza, akát).

V letošním podzimním období se ve spolupráci se správou silnic uskuteční další část obnovy aleje uplatněním tzv. náhradní výsadby jako kompenzace ekologické újmy vzniklé povoleným kácením dřevin rostoucích mimo les, a to na pozemku města v prostoru seníkové louky nalevo podél frekventované pěšiny, kde bude umístěno 30 ks krásného vzrůstného listnatého stromu: lísky turecké.

Tisková zpráva ZO SZ Nový Jičín, Hana Hůlová (hanahulova@email.cz), 21.9.2014

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist