15. 8. 2021

Z Nového Jičína bude od září jezdit nová autobusová linka do Hranic na Moravě, která napojí město na hlavní železniční trať. Díky přípoji k vlakům se cestující snáze dopraví do Olomouce, Prahy či Vídně. Autobusová linka začne fungovat díky společnému úsilí tří měst: Nového Jičína, Příbora a Kopřivnice. Vedení zdejších radnic dojednalo, že 85 procent nákladů uhradí Moravskoslezský kraj a o zbývající část se podělí uvedená města. Autobus bude do Hranic a zpět jezdit zkušebně půl roku. Pak kraj využívání linky vyhodnotí a rozhodne, zda bude provozována i nadále. Nový Jičín za šest měsíců provozu zaplatí 260 tisíc korun.

„Dosud musí cestující z Nového Jičína, kteří se chtějí přepravit po železnici směrem na Prahu, i dvakrát přestupovat: v Suchdole nad Odrou a v Hranicích na Moravě. Přípoje na sebe často nenavazují a vznikají časové prodlevy. Proto jsme s Kopřivnicí a Příborem dva roky usilovali o to, aby k rychlíkům v Hranicích jezdila autobusová linka. Dojednali jsme sedm párů autobusových spojů, tedy tam a zpět, v pracovní dny a dva páry o nedělích,“ řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

Linka bude mít číslo 927 a bude u ní jistota návaznosti na příjezdy vlaků. „To znamená, že autobus bude v případě zpoždění železniční soupravy na cestující čekat. Další výhodou pro Novojičínské je možnost nastoupit do autobusu na šesti různých zastávkách ve městě, kromě Autobusového nádraží například taky na Bezručové nebo v Loučce. Nejrychlejší cestu do Prahy bude možné uskutečnit za 3 hodiny 18 minut, do Vídně dokonce za 3 hodiny a osm minut,“ dodal místostarosta.

Cestující si také bude muset autobus takzvaně dopředu poptat. Buď zavolat na linku 773 605 066 nebo si objednat jízdenku prostřednictvím mobilní aplikace ODISapka. V prosinci, kdy dojde k celostátní změně jízdních řádů, budou časové polohy spojů upraveny i na základě podnětů občanů. Ti mohou posílat své podněty na změnu v časech na e-mail bushranice@novyjicin.cz.

Ke stažení:

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist