29. 9. 2021

Na svátek Svatého Václava 28.9.2021 bylo v Novém Jičíně slavnostně pojmenováno prostranství mezi Hotelem Praha a Žerotínským zámkem jako „Nádvoří Václava Havla“ a stali jsme se tak prvním městem v Moravskoslezském kraji, jehož část nese jméno našeho prvního porevolučního prezidenta. Připomíná to pamětní deska vytvořená místním umělcem Janem Zemánkem, kterou symbolicky odhalily děti, protože těm patří budoucnost a především pro ně dnes a denně bojujeme za zachování demokracie v naší zemi.
 
Navštívit a podpořit akci přijel také přítel Václava Havla a první porevoluční ministr (a někdejší člen Strany zelených) Jan Ruml. Samotný akt zahájil přelet stíhacích letounů JAS Gripen, doprovodila ji výstava žáků zdejších základních škol a tajemným překvapením pro všechny byl hlas Václava Havla, který účastníkům akce popřál mnoho zdaru a příjemnou zábavu.
O symbolickém pojmenování rozhodla na základě zaslané petice Rada města 17. února tohoto roku a svými hlasy k ní přispěli také naši 3 radní zvolení za Stranu zelených s podporou TOP 09. Budiž nám Václav Havel trvalou inspirací, abychom bojovali za hodnoty, které považujeme za správné, i když se náš boj někdy může jevit jako marný. I instalace této desky však ukazuje, že zastávání konzistentních názorů a vytrvalost nese své ovoce. Budiž toto místo do budoucna místem setkávání a vzájemného pochopení všech Novojičíňáků. Děkujeme všem, kteří se na přípravě i organizaci tohoto významného počinu podíleli, především pak Novojičínské otevřené společnosti, která pojmenování iniciovala.
 
FOTO: Ivana Juříková

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist