18. 10. 2016

Vedoucí Stanice pro záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích a zakladatel Strany zelených Petr Orel se stal prvním zeleným senátorem v Moravskoslezském kraji. Svého soka, starostu Nového Jičína Jaroslav Dvořáka (ČSSD), porazil v poměru 74,23 % : 25,76 %.

„Je to velmi milé překvapení a velmi děkuji všem voličům v regionu. Myslím, že na výsledku se podepsalo i to, že mě lidé znají, působil jsem dlouho i v komunální politice, nechal jsem za sebou v regionu stopu a to se mi nyní vrátilo,“ popsal své bezprostřední dojmy po zvolení Orel. V Senátu by se rád zaměřil na ochranu přírody, které se věnuje celý svůj profesní život, a také na sociální oblast.

„Pro Stranu zelených je to veliký úspěch, který by ale nebyl možný bez pomoci a podpory KDU-ČSL, za což jim patří veliký dík,“ doplňuje předseda Základní organizace v Novém Jičíně Ondřej Syrovátka, a dodává: „Jsem přesvědčen o tom, že Petr Orel bude senátorem, který se o svůj region bude zajímat, jeho práce zde bude vidět a že to v budoucnu ocení i ti, kteří jej v prvním nebo druhém kole nevolili.“

Dalším zástupcem zelených v Senátu se stal Ladislav Kos, který v Praze 11 porazil bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO). Strana zelených tak má nyní šanci na vytvoření vlastního senátorského klubu, k jehož ustavení je zapotřebí alespoň 5 členů.

 

Petr Orel (SZ), Nový Jičín

Ochránce přírody, ornitolog a ekolog, je vedoucím záchranné stanice a návštěvnického střediska Bartošovicích na Moravě. Byl 25 let aktivní v komunální politice, ve které byla jeho tématem ochrana životního prostředí. Je vedoucím projektu Návrat orla skalního do České republiky, díky tomuto projektu, po více jak 100 letech, opět tento nádherný dravec na Moravě hnízdí a vyvádí mláďata. V Bartošovicích se také zasadil o vybudování návštěvnického střediska – Domu přírody Poodří, jehož cílem je ekologická výchova a osvěta. 15.10.2016 byl zvolen Senátorem v obvodě 67 – Nový Jičín.

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist