16. 10. 2014

Vážení přátelé,

Petr Orel

Petr Orel

dovolte mi sdělit Vám pár slov. Na jednání Rady naší ZO SZ v Novém Jičíně v pondělí 13.10. jsem se vzdal funkce předsedy a současně kolegyni a kolegům oznámil, že v nejbližších dnech rezignuji také na post zastupitele města, který jsem získal při letošních komunálních volbách. Důvody jsou ryze osobní, svou roli při rozhodování bezesporu hrálo i dlouholeté pracovní vytížení a řada úkolů a projektů, které jsou ještě v oblasti druhové ochrany přírody přede mnou a které beru jako prioritní. Práce přibývá, ale se silami to už tak určitě není.

Byl jsem angažovaný v komunální politice za zelené 25 let a to je hodně dlouhá doba. Dvakrát jsem působil v Radě města, členem zastupitelstva jsem byl 5 volebních období. Po celou dobu jsem se snažil dle svých schopností a časových možností pracovat ve prospěch města a ctil zelenou politiku. Obětoval jsem tomu skutečně mnoho času. Ze svého působení na radnici jsem měl téměř vždy dobrý pocit, určitě se vše nepovedlo, ale tak už to v životě chodí. V uplynulém volebním období již tomu tak nebylo a čekal jsem poměrně netrpělivě, jak dopadne letošní měření politických sil ve městě. Volby dopadly tak, jak dopadly: pro nás dobře, dosáhli jsme téměř  rekordního výsledku z podzimu 2006. Za to patří všem, kteří se na něm podíleli, mé velké a upřímné poděkování. Moje představy, že za 20-25 let po revoluci musí mít zákonitě zelení nějakých 12-15% se však zdaleka nenaplnily, rozplývají se a to je pro mne trochu frustrující.

Nicméně rozložení sil určitě nedopadlo tak, jak jsem si představoval. Vítězství ČSSD je drtivé a nelze než jim poblahopřát, ale pro mne osobně, po zkušenostech s vyjednáváním po volbách minulých a vnitřním pocitu z celého uplynulého volebního období, to nejsou přijatelní partneři. Jinak řečeno, osobně nevidím jinou možnost spolupráce než s KDU ČSL a ODS, ale to nic za současného rozložení sil samozřejmě neřeší. S populistickým hnutím ANO, kterému vévodí dva přeběhlíci z ODS, kteří zjistili, že tam jim už růže nepokvetou, určitě také nechci mít nic společného. Protrpět čtyři roky v opozici, to určitě také ne, na to už si svého života příliš cením, utíká mílovými kroky. Takže jsem se rozhodl, po velmi zralé úvaze, také k rezignaci na zastupitelský mandát.

Na závěr si dovolím jedno velmi optimistické zjištění z výsledků komunálních voleb: v Novém Jičíně máme lidi se zdravým selským rozumem, za brány zastupitelstva se díky nim nedostala taková podivná nebo účelově vzniklá uskupení, jako jsou (byla) Otevřená radnice, Věci veřejné a především tzv. Nezávislí.  To vskutku jednoho potěší!

Zůstávám členem SZ a dle možností rád vypomůžu a budu dále spolupracovat.

Přeji všem pohodu, klidné dny a omlouvám se těm, které jsem třeba trochu zklamal.

Petr Orel

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist