28. 6. 2015

Strana zelených Nový Jičín jako první zveřejnila soupis majetku všech svých tří městských zastupitelů. Proč je tento krok, který je v zahraničí běžnou praxí, důležitý?

  • Majetková přiznání slouží k tomu, aby lidé, kteří rozhodují o veřejných penězích, nemohli ve svých funkcích nepozorovaně a nevysvětlitelně zbohatnout.
  • Ručně psaná přiznání jsou často nečitelná a nedají se hromadně zpracovávat. Zákon navíc nestanovuje výslovnou povinnost oznamovat vlastnictví podílů v obchodních společnostech, což je rozšířená forma úplatku. Jedině zveřejnění v elektronické formě zajišťuje dostatečnou veřejnou kontrolu.
  • Vybraní čeští politici mají sice povinnost vyplňovat majetková přiznání, ta jsou však nedostatečně kontrolovatelná a nikdo zatím nebyl za nesrovnalosti v přiznání výrazně potrestán. Současný stav jim umožňuje zázračná zbohatnutí utajit. Domníváme se, že by povinnost zveřejňovat majetková přiznání i u obecních politiků měla být stanovena zákonem.
  • Přiznat majetek ke dni nástupu do funkce umožňuje srovnání s výchozím stavem oproti situaci, kdy je uveřejňován pouze majetek získaný během funkčního období, což vytváří prostor pro řadu nekalých triků.
  • Podat majetkové přiznání vyžaduje Etický kodex člena zastupitelstva Strany zelených, který jsme všichni zvolení kandidáti před vstupem do voleb podepsali.

Na majetková přiznáni zastupitelů Strany zelených se můžete podívat na těchto stránkách, najdete jej v menu v sekci „Nový Jičín 2014-2018“ nebo pod odkazem zde.

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist