26. 1. 2015

Na celostátním sjezdu Strany zelených, konaném 24.-25.1.2015 v Brně, zvítězila v očekávaném souboji o předsednictví s Petrem Štěpánkem úspěšná starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová. Delegáti si také odhlasovali, že na příštím volebním sjezdu budou místo jednoho předsedy volit rovnou 2 spolupředsedy, dvojici žena, muž.

Místo předsedy se uvolnilo po rezignaci Ondřeje Lišky jako reakci na výsledek voleb do Evropského parlamentu v květnu 2014. Poté, co starosta Prahy 4 souboj o předsedu prohrál, ohlásil kandidaturu na 1. místopředsedu. Tím se také stal, když se jeho hlavní protivník, Michal Berg ze Vsetína, kandidatury vzdal a podpořil právě Štěpánka.

Druhý den sjezdu delegáti debatovali také o změnách stanov. Tou nejviditelnější bylo zavedení institutu „spolupředsednictví“, což bude dvojice žena-muž, kteří povedou stranu společně. Podobně to funguje například u Strany zelených v Německu nebo ve Švýcarsku. Návrh bude definitivně připraven do příštího, podzimního sjezdu, který by ho měl schválit. Další volební sjezd, který bude nejspíš v roce 2016, již podle těchto pravidel zvolí nové vedení strany.

V průběhu sjezdu vystoupilo několik hostů, jako např. Lukáš Černohorský, předseda pirátů, Marián Jurečka,místopředseda KDU-ČSL, Eliška Wagnerová, senátorka zvolená za SZ nebo Edouard Gaudot, zástupce francouzských zelených. Na závěr Zelení přijali usnesení odsuzující násilí páchané na občanech Ukrajiny a postavili se za zachování limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách.

Ondřej Syrovátka, ZO SZ Nový Jičín, ondrej.syrovatka@gypri.cz.

 

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist