23. 10. 2018

Zástupci Strany zelených, ANO, ODS a KDU-ČSL podepsali v pátek 19.10. Koaliční smlovu o spolupráci ve volebním období 2018-2022. Straně zelených podle ní připadne pozice místostarosty a 3 členů devítičlenné rady města. Funkci starosty bude zastávat Stanislav Kopecký z hnutí ANO, 1. místostarosty Václav Dobrozemský z ODS, 2. místostarosty Ondřej Syrovátka ze SZ a pozici 3. neuvolněného místostarosty Marcel Brož z KDU-ČSL.

Po podpisu Memoranda o společném postupu dne 11.10. se všechny strany postupně sešly na třech jednáních, na nichž řešily koaliční smlouvu, programové a personální otázky. „Samotná koaliční smlouva, jejíž základ vypracoval Václav Dobrozemský, je velmi vyvážená s pojistkami proti přehlasovávání jednotlivých koaličních stran. Zásadní pro nás bylo celkem šestihodinové programové jednání v úterý 16.10. Teprve poté, co jsme došli ke shodě téměř u všech bodů, jsme se na koaličním výboru rozhodli, že do koalice vstoupíme,“ popsal Martin Gazda, trojka Zelené kandidátky a předseda místní TOP 09. Jednotlivé body prohlášení budou ještě na pracovních jednáních rozpracovány do podrobných kroků.

Během vyjednávání se vyskytly určité rozpory ohledně personálních otázek: „My jsme požadovali 3 radní, což nám připadalo odpovídající výsledku voleb. Aby byl tento náš požadavek splněn, nabídla ODS ústupek v tom, že bude mít pouze jednoho radního, který však bude zároveň 1. místostarostou. Po vzájemné dohodě ohledně pro nás důležitých gescí jednotlivých uvolněných funkcionářů a předsednictví komisí, kde nám ODS také vyšla vstříc, jsme nakonec na tento kompromis přistoupili a ponechali si pozici 2. místostarosty,“ doplnil lídr Zelených Ondřej Syrovátka.

Vzhledem k tomu, že ČSSD odmítala jednat s ODS i s Piráty a opačně, tak po volbách 5.-6.10. připadaly v úvahu dvě koalice, a to ČSSD+ANO+SZ+KDU-ČSL nebo ANO+SZ+ODS+KDU-ČSL. „My jsme původně připouštěli obě varianty, ovšem ve chvíli, kdy ANO i KDU-ČSL deklarovali, že hodlají upřednostnit koalici s ODS, bychom s ČSSD disponovali pouze 11 z potřebných 15 mandátů. Proto jsme se ve vyjednávacím týmu shodli, že se pokusíme najít programovou i personální shodu s ANO, ODS a KDU, což se nakonec podařilo. Jsme rádi, že součástí koalice je i KDU-ČSL, která je nám nejbližší,“ doplnil Syrovátka.

Personální zastoupení Strany zelených s podporou TOP 09, SNK-ED a STAN na radnici dle koaliční smlouvy:

 • 2. místostarosta: Ondřej Syrovátka
 • další členové Rady města: Pavel Bártek, Martin Gazda
 • zastupitelé: Petr Orel, Kateřina Novotná

Gesce 2. místostarosty:

 • Odbor dopravy
 • Odbor organizační
 • Odbor školství, kultury a sportu
 • Odbor životního prostředí
 • Organizační složka Návštěvnické centrum + zahraniční vztahy
 • Příspěvkové organizace SVČ Fokus, Beskydské divadlo, MěKS, základní a mateřské školy
 • Politický koordinátor projektu Zdravé město Nový Jičín

Výsledky voleb:

 1. ČSSD – 20,10 % – 6 mandátů
 2. ANO – 19,64 % – 6 mandátů
 3. SZ, TOP09, SNK – 18,15 % – 5 mandátů
 4. ODS – 11,85 % – 3 mandáty
 5. KDU-ČSL – 9,95 % – 3 mandáty
 6. Piráti/Svobodní – 7,17 % – 2 mandáty
 7. SPD – 6,74 % – 2 mandáty
 8. KSČM – 6,33 % – 2 mandáty

Související dokumenty a odkazy:

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist