23. 10. 2022

Strana zelených s Piráty, TOP 09 a STAN podepsala koaliční smlouvu o spolupráci na novojičínské radnici v letech 2022-2026. Starostou by měl být na ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolen v pondělí 24. října Stanislav Kopecký (ANO 2011), který tak bude ve své funkci pokračovat. Post prvního místostarosty by měl obsadit Ondřej Syrovátka (Strana zelených), druhým místostarostou by se měl stát Václav Dobrozemský (ODS) a neuvolněným místostarostou Jaroslav Perútka (KDU-ČSL).

V koaliční smlouvě je zahrnuto také programové prohlášení. „To pro nás bylo vůbec nejzásadnější, protože program tvořil hlavní část naší volební kampaně a je důvodem, proč nám lidé dali svůj hlas. Rád bych v této souvislosti poděkoval naším budoucím koaličním kolegům za to, jak konstruktivně k jednáním přistoupili. Až na drobnosti jsme se v podstatě na všech prioritách shodli, což je dobrým příslibem pro spolupráci v následujících čtyřech letech,“ popsal lídr Zelených Ondřej Syrovátka. V programu nové koalice tak najdeme například vybudování nového kulturního sálu, pokračování v záchraně Hückelových vil, zpřístupnění kostelní věže nebo zavedení systému sdílených kol. Samotné prohlášení je však mnohem rozsáhlejší a má celkem 11 kapitol jako například Bydlení, Doprava, Místní části, Podnikání, Školství nebo Životní prostředí.

V prvním týdnu po volbách mezi 24.9. a 2.10. se zástupci Strany zelených s Piráty, TOP 09 a STAN potkali postupně na dvoustranných jednáních s KDU-ČSL, ANO, ODS a ČSSD, z nichž vyplynula jako nejvhodnější koalice právě se současnými koaličními partnery (podrobně viz Povolební vyjednávání 2022 den po dni). V devítičlenné radě města tak zasednou 4 zástupci hnutí ANO, 3 zástupci Strany zelených s Piráty, TOP 09 a STAN a po 1 radním bude mít ODS a KDU-ČSL. K drobným změnám dojde v odborných komisích rady města. Komise zdravotnická bude sloučena se Sociální komisí a Komise pro otevřené město bude přejmenována na Komisi pro informační technologie. 4 předsedy bude mít ODS, 3 Strana zelených s Piráty, TOP 09 a STAN a KDU-ČSL, 2 hnutí ANO a 1 ČSSD.

V zastupitelstvu za naši volební stranu zasednou Ondřej Syrovátka (1. místostarosta), Martin Gazda, Andrej Droščín (členové rady města), Lucie Jančařiková a Petr Brandejs, který se stal zastupitelem jako 1. náhradník po rezignaci Petra Orla. „Rád bych ještě jednou poděkoval voličům za důvěru, kterou do nás vložili. Věřím, že překonáme těžké období, které nás čeká, a za 4 roky si budeme moci říct, že většinu toho, co máme nyní v plánu, se podařilo splnit,“ uzavřel Syrovátka.

Koaliční smlouva ke stažení (PDF): Koaliční smlouva 2022-2026

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist