1. 7. 2024

Žijeme mezi lidmi, které denně potkáváme, ale často nevíme, co v životě dokázali a jakými těžkými rozhodnutími a hrdinnými činy museli projít. Některé z nich nám představili žáci novojičínských základních škol v projektu organizace Post Bellum Příběhy našich sousedů. Ptali se 4 novojičínských pamětníků Pavla Wesselyho, Stanislava Šuby, Karla Žižky a Bohuslavy Kubešové na jejich vzpomínky na zlomové momenty 20. století, konkrétně na konec 2. světové války a také na invazi sovětských vojsk do Československa v roce 1968. Reportáže byly na skvělé úrovni i díky tomu, že je stříhali ve spolupráci s profesionály z Rádia Čas.

V odkazech níže si je můžete všechny shlédnout a poslechnout, přikládáme také pamětníky z prezentací před 5 lety.

Související odkazy

Rozhovory s pamětníky 2024

  • Pavel Wessely (Pamětník konce II. světové války, poválečného odsunu otcovy rodiny a následných událostí v rodném městě, emeritní starosta města a přítel Maxe Mannheimera)
  • Stanislav Šuba (Skaut, včelař a pamětník Maďarských událostí 1956 v jedné osobě)
  • Karel Žižka (Pamětník pohřbu Jana Palacha, perzekuovaný student za doby komunistické totality)
  • Bohuslava Kubešová (Rodačka z Horní Suché, příhraniční oblasti Těšínska, pamětnice událostí spojených s II. světovou válkou)

Rozhovory s pamětníky 2019

  • Oldřich Sobek (Celý život pana Sobka je svázaný s přírodou, její ochraně se věnoval již za minulého režimu. Zasloužil se o vznik dvou přírodních parků.)
  • Bohuslava Kňurová (V roce 1968 po příjezdu sovětských vojáků do Nového Jičína odmítla vyvěsit do oken vlajky na přivítání. Kvůli svým názorům pak byla v roce 1969 propuštěna.)
  • Jaroslav Bělík (Vzpomínky na dětství prožité za druhé světové války)
  • Krista Mičková (Statečná žena, která se nevzdala svého práva na rodnou vlast i přes nepřízeň osudu, který předurčila příslušnost k národu, II. sv. válka a rozhodnutí vítězných mocností o poválečném odsunu německé menšiny ze střední Evropy.)

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist