Úvod
Našimi hlavními tématy jsou životní prostředí (péče o zeleň, strategie přizpůsobení se změnám klimatu, odpadové hospodářství), doprava (rozvoj MHD a cyklistiky), školství (zvýšení kvality, nové metody), otevřené město (rozvoj informačních technologií a inovace) a komunikace s občany. Do detailu jsou však propracovány všechny kapitoly. U každé z nich se nejprve dočtete, co se již podařilo v tomto volebním období, aby bylo zřejmé, že navazujeme na současné úspěchy a chceme je dále prohlubovat.
Volební program je spolu s osobnostmi na naší kandidátce hlavním těžištěm naší volební kampaně. Vznikal po dobu téměř půl roku pod dohledem garantů jednotlivých kapitol a za přispění většiny kandidátů i našich sympatizantů, kteří při jeho tvorbě trávili mnoho hodin. Jsme přesvědčeni, že je současně realistický i vizionářský, komplexní i dostatečně podrobný a je jedním z nejlepších, který kdy v Novém Jičíně vznikl.
Přejeme Vám inspirativní čtení, pokud byste k některému z bodů měli dotaz, neváhejte nám napsat na zeleninj@gmail.com nebo si s námi přijďte popovídat na jednu z našich předvolebních akcí.
Ve formátu PDF si program můžete stáhnout zde: Volební program SZ pro Nový Jičín 2018-2022 (PDF, 4 639 kB)
Podařilo se
- Realizace cyklopruhů na Palackého ulici (první fáze tzv. cyklogenerelu)
- Modernizace MHD:
- zahájení provozu MHD bezemisními a moderně vybavenými elektrobusy,
- začlenění MHD do Ostravského dopravního integrovaného systému, tj. sjednocení průkazek s příměstskými linkami, umožnění přestupu mezi příměstskými busy a MHD a zavedení jednotného jízdného na území celého města včetně místních částí ve výši 9 Kč,
- jízdné zdarma pro seniory starší 65 let.
- Zadání zpracování koncepce parkování:
- Zpracovává se v tomto roce.
- Zanalyzuje současný stav a navrhne parkovací plochy i systémy parkování na mnoho let dopředu.
- Přechod pro chodce ve Smetanových sadech
- Podpořili jsme zavedení senior a baby taxi.
Cyklistická doprava
Naší snahou je usnadnit cyklistům přepravu po městě a jeho okolí. Vybudováním koridorů či stezek pro cyklisty (jako se to podařilo například na Palackého ulici) pomůžeme i motoristům. Kola se totiž budou pohybovat v pro ně vyhrazeném prostoru a hustota provozu na silnicích tak bude nižší.
- Budeme pokračovat v realizaci opatření z cyklogenerelu – plánu rozvoje cyklistické dopravy, který byl vypracován v roce 2014.
- Vybudujeme cyklopruhy na Slovanské ulici, aby po ní cyklisté mohli jezdit v obou směrech.
- Vybudujeme cyklopruhy na hlavním průtahu městem I/57 (Opava-Valašské Meziříčí).
- Dobudujeme cyklostezku do Hostašovic a zázemí s ní související:
- Propojíme cyklostezku přes bývalý železniční most s cestou „Tropickým údolím“ kolem budovaného psího útulku na Čerťák.
- Dokončíme odkup bývalého Horního nádraží.
- Využijeme zbytku bývalé trati k dobudování cyklostezky k Hornímu nádraží a propojíme ji s centrem města.
- Souběžně vybudujeme chodník pro přístup k Zemědělské škole.
- V bývalé železniční stanici vybudujeme zázemí pro cyklisty, půjčovnu kol a expozici historie železnice na Novojičínsku.
- Na zbylých pozemcích u bývalého Horního nádraží vybudujeme parkoviště.
- Propojíme pro cyklisty Horní nádraží s centrem města.
- Rozšíříme možnost vjezdu cyklistů do jednosměrek, např. Nádražní, Hoblíkova, Žižkova, Slovanská, Husova, Dostála Bystřiny, Jiráskova a v okolí náměstí.
- Vybudujeme novou lávku přes Jičínku z ulice Novosady (od bazénu) na ulici Jugoslávskou v takové šíři, aby umožňovala pohyb pěších i cyklistů a zároveň aby byla architektonicky hodnotná.
- Vybudujeme nové stojany na kola u škol a veřejných budov a v té souvislosti zajistíme co nejbezpečnější cestu dětí na kolech do škol.
- Vybudujeme krytou parkovací věž na kola u vlakového a autobusového nádraží (ad Hradec Králové).
- Zřídíme půjčovnu kol a elektrokol v Návštěvnickém centru.
- Dokončíme síť cyklostezek na území města a jejich vzájemné propojení a napojíme na ni také místní část Žilina.
Městská hromadná doprava
MHD zaznamenala v Novém Jičíně v posledních 12 letech dva zásadní kvalitativní skoky: první v roce 2006, kdy byl vytvořen systém skutečně městské dopravy rozdělený na několik linek, a poté v roce 2017, kdy se nám podařilo kompletně zajistit provoz MHD elektrobusy, začlenit ji do Ostravského dopravního integrovaného systému a tím pádem rozšířit tarif MHD i na příměstské spoje (lístky ze Straníka tak například zlevnily z 21 na 9 Kč). My bychom však rádi šli ještě dál a vytvořili z MHD Nový Jičín ještě kvalitnější a hojně využívanou službu občanům zajímavou nejen pro seniory a děti. Bude jezdit častěji i do vzdálenějších částí města, případně i do okolních obcí a přispěje tak k atraktivitě centra města i pro „přespolní“.
- Zvýšíme frekvence spojů tak, aby jezdily v pravidelných intervalech (30min ve špičce/60min mimo špičku).
- Rozšíříme MHD do dalších místních částí (Straník, Bludovice, Žilina).
- Zavedeme spoje MHD do Suchdola n/O na dálkové vlaky, na které není přípoj vlakem z nádraží Nový Jičín-město.
- Prodloužíme spoj do Straníka až na Hostašovické nádraží tak, aby navazoval na vlaky do/z Valašského Meziříčí.
- Příměstské spoje ze směru od Starého Jičína povedeme přes Loučku-Korunu a Bohuslava Martinů místo přes Loučku-kolonii. Zvýšíme tím počet spojů jezdících přes sídliště a nabídneme obyvatelům Loučky přímé spojení s Kauflandem.
- Vybudujeme novou zastávku MHD v Loučce mezi zastávkami „Kaštany“ a „rest. Koruna“.
- Dojednáme vhodnější spoje s hlavními zaměstnavateli tak, aby zaměstnanci přešli z aut do vozů MHD.
- Zahájíme jednání s okolními obcemi o spolufinancování a rozšíření MHD Nový Jičín i na jejich území (např. Starý Jičín, Hostašovice, Hodslavice, Šenov, Kunín, Suchdol n/O), tím pádem zvýšíme atraktivitu a návštěvnost centra města a pomůžeme tak místním podnikatelům.
Individuální automobilová doprava
Ve svých plánech neopomíjíme ani automobilovou dopravu. Její intenzitu se budeme snažit snížit, což zpětně pomůže i motoristům, kteří své auto budou potřebovat využít, neboť město bude průjezdnější. Velkým problémem našeho města je silnice I/57 mezi Opavou a Valašským Meziříčím, s jejímž stavem však město může bohužel dělat jen málo. Výrazně nám pomůže dostavba takzvané „Palačovské spojky“, která by měla být hotova přibližně za pět let. Samostatným problémem automobilové dopravy je parkování. S tím jsme začali něco dělat již v tomto volebním období, kdy začala práce na koncepci parkování pro celé město.
- Dokončíme dlouhodobou a udržitelnou koncepci parkování na území celého města, jako se to podařilo například v Jihlavě.
- Pokusíme se vykoupit bývalý areál Telecomu na Hoblíkově ulici a vybudujeme zde parkoviště pro centrum města.
- Vybudujeme další parkovací místa po stranách ulice Dlouhé.
- Zavedeme nový systém placení za parkování (tzv. „Smart parking“), kde bude možné platit pomocí SMS, mobilní aplikace, platební kartou i mincemi a také v aplikaci v chytrém telefonu sledovat obsazenost jednotlivých parkovišť (viz například Smart4City – Kolín).
- Ve spolupráci s dodavatelem energie zřídíme supercharger (výkonnou nabíječku) pro elektromobily na jednom z parkovišť v centru města s vyhrazeným parkováním pro elektromobily zdarma.
- Využijeme dotace k nákupu elektromobilů pro potřeby městského úřadu, především pro cesty po městě a blízkém okolí.
- Zahájíme jednání s nemocnicí na zpřístupnění parkoviště u nemocnice veřejnosti na omezenou dobu bez poplatku.
- Zavedeme úsekové měření v Bludovicích a v Loučce a zklidníme tak nebezpečnou dopravu v těchto místních částech.
- Znovu otevřeme žel. přejezd na ulici Jeremenkova u žel. stanice Nový Jičín-město, který je již léta uzavřený:
- Sníží se tím dopravní zatížení ulice Přemyslovců a Sokolovská ve směru Fulnek – Val. Meziříčí a odvede se tím část dopravy převážně s cílem na sídlišti Máj, v Loučce a na Starém Jičíně. Jedná se o historický průtah městem silnice č. I/48.
Podařilo se
- Realizace klikacího rozpočtu – všechny informace městského rozpočtu dostupné online i v mobilu
- Vytvoření aplikace Nový Jičín v mobilu – ucelený přístup k aktualitám, kontaktům
- Chystá se zavedení nového vyvolávacího systému v budově MěÚ na Divadelní (2018).
- Vytvoření mapy kontejnerů na tříděný odpad
- Vytvoření Komise pro otevřené město, která se systematicky věnuje zavádění nových technologií do chodu úřadu.
Smart City neboli chytré město
Chceme, aby se naše město dále rozvíjelo. Smart City jako pojem v sobě ukrývá klíč k řešení každodenních problémů města pomocí moderních technologií. Tyto technologie jsou dnes praxí ve velkých městech a mají měřitelný dopad. Nový Jičín jejich nasazením může řešit aktuální problémy.
- Chytré parkování:
- Každé veřejné parkovací místo vybavíme senzorem obsazenosti. Toto opatření spolu s informačními tabulemi o aktuálním počtu volných míst zbaví vytížené komunikace aut, která hledají místo na zaparkování v dopravní špičce. Zavedeme možnost platit za parkování pomocí SMS, platební karty a mobilních aplikací.
- Chytré osvětlení:
- Budeme pokračovat v modernizaci stávajícího osvětlení pomocí moderních LED technologií. Každá lampa veřejného osvětlení tak může být zároveň solárním článkem, poskytovat informace o aktuální teplotě, hluku a kvalitě ovzduší ve svém okolí. Získaná statistická data budou veřejně dostupná a umožní lepší plánování rozvoje města. Modernizace stávajícího osvětlení pak přispěje i ke snížení světelného smogu a tím i k vyšší kvalitě života.
- Chytré popelnice:
- Popelnice, která sbírá a odesílá informace o svém aktuálním naplnění, umožní lépe plánovat svoz odpadu, poskytne informace o kriticky vytížených lokalitách a v neposlední řadě ušetří náklady spojené s jejich vyvážením.
- Chytrá síť neboli smart grid:
- Podpoříme rozvoj městské sítě malých fotovoltaických elektráren na střechách městských budov mimo Městskou památkovou rezervaci. Tento krok vidíme jako investici do čistší budoucnosti našeho města a v dlouhodobé perspektivě snížení nákladů na nákup elektrické energie.
- S využitím dotačních titulů se návratnost pohybuje v rozmezí 5 až 7 let.
- Budeme pokračovat v digitalizaci obecní správy. Jedním z nejdůležitějších kroků bude možnost online objednání na úřad, čímž zamezíme zbytečným frontám.
- Vytvoříme variantu městského webu pro děti a mládež
- Zapojíme občany do dění ve městě pomocí online technologií, které umožní komunikaci a zpětnou vazbu mezi městem a občany také přes internet. Chceme získat zpětnou vazbu občanů pomoci online minireferend a umožnit jim tak jednoduše vyjadřovat svůj názor, například pomocí aplikace „mobilní rozhlas“.
- Vyhlásíme výtvarnou soutěž na vytvoření loga města:
- Loga se používají v moderní komunikaci místo znaku, známé logo má například Ostrava (!!!) nebo Frýdek-Místek (vlnovky symbolizující Ostravici).
- Instalujeme wi-fi síť ve veřejných budovách města.
Otevřená data
Otevřená data jsou informace a data zveřejněná na internetu, která jsou strojově čitelná, úplná a neomezená ve svém využití a výrazně přispívají k transparentnímu fungování města. Umožňují lepší kontrolu dokumentů publikovaných městem (např. smlouvy, objednávky a faktury) a umožňují také vytvářet nové služby občanům.
- Budeme veškeré dokumenty publikovat ve formě „otevřených dat“
- Doplníme mapové služby města aktuálními informacemi, jako jsou například
- blokové čištění komunikací,
- trasy, jízdní řády a výluky MHD,
- mapa aktuální kvality ovzduší,
- průměrná teplota v jednotlivých částech města,
- památné stromy,
- aktuální nabídková řízení dle lokalit.
- Poskytneme aktuální informace o počtu volných parkovacích míst.
Podařilo se
- Zahájení rekonstrukce přístavby Hotelu Praha na Kulturní dům města (2018)
- Zahájení stavby nového bufetu na Čerťáku (2018)
- Vybudovali jsme první novojičínské workoutové hřiště v parku pod gymnáziem.
- Zvyšovali jsme povědomí o našich partnerských městech pomocí informačních cedulí v centru města a na příjezdových komunikacích.
- Ve snaze přiblížit partnerská města Novojičíňákům jsme na trzích prodávali lokální produkty z Novellary, Épinalu, Ludwigsburgu a Kremnice.
- Uspořádali jsme ochutnávku novellarských a italských jídel.
- Podpořili jsme navýšení objemu dotací na sport.
- Spolupracovali jsme na vývoji a úpravách nového dotačního systému města.
Kultura
Naší snahou je rozšíření kulturních akcí pořádaných městem. V našich plánech pamatujeme na vytvoření zázemí pro pořádání těchto akcí i celkovou koncepci kultury na území města. Chceme pokračovat v kulturní spolupráci s partnerskými městy.
- Dokončíme stavbu Kulturního domu v přístavbě Hotelu Praha funkčně ho propojíme se stávajícím hotelem a restaurací se zahájením provozu v sezoně 2019-2020.
- Vytvoříme expozici připomínající život a dílo Karla Kryla.
- Budeme nadále podporovat kulturní akce pořádané městem na náměstí, v areálu na Skalkách i v jiných vhodných (i netradičních) lokalitách, jako například v Kamenném divadle.
- Podpoříme místní umělce.
- V městských nebytových prostorech udržíme možnost provozu hudebních zkušeben, ateliérů a studií s regulovaným nájmem.
- Budeme se nadále aktivně podílet na vylepšení dotačního systému pro
- Mimo jiné i na tom, aby peníze města podporovaly rozmanité a inovativní kulturní činnosti
Turistický ruch a rekreace
Chceme, aby se naše město i jeho místní části staly centrem aktivního odpočinku a turistickým cílem.
- Dokončíme projekt obnovy infrastruktury vodní nádrže Čerťák. V následujících letech dobudujeme stezku k přehradě, upravíme pláž a přiléhající komunikace. To vše s minimálním dopadem na vodní ekosystém.
- Zahájíme projekt výstavby minigolfového hřiště na území města.
- Doplníme stávající mobiliář městských parků o prvky, které pomohou vytvořit odpočinkové zóny pro seniory.
- Ve spolupráci s JTH Galerie Tabačka a Povodím Odry, kterým části pozemků patří, revitalizujeme nábřeží Jičínky mezi Suvorovovou a Hřbitovní ulicí tak, aby se zde dalo příjemně procházet a projíždět na kole, doplníme zde mobiliář a vhodně upravíme zeleň.
- Budeme podporovat vzájemné návštěvy občanů mezi partnerskými městy, například formou nabídky průvodcovských služeb a slev.
- Budeme pravidelně pořádat ochutnávky lokálních produktů z našich partnerských měst
- Při pořizování dárkových a reprezentačních předmětů upřednostníme přírodní a ekologické materiály a lokální produkty.
- Ve spolupráci s katolickou církví zpřístupníme kostelní věž veřejnosti.
- K některým názvům ulic (např. Trlicova, Novellara) přidáme cedulky vysvětlující, co dané názvy znamenají.
Sport
Sportoviště ve městě potřebují nové investice. Stávající městská sportoviště, například zimní stadion, chceme rekonstruovat. Tělovýchovné jednotě, jíž patří velká část objektů (například fotbalový stadion nebo hala ABC) vytvoříme k rekonstrukci vhodné podmínky a finančně ji podpoříme. Postupně opravíme i sportoviště v místních částech. Při dalším plánování budeme vycházet především z čerstvě zpracovaného Plánu rozvoje sportu v Novém Jičíně 2018-2025.
- Budeme se podílet na přípravě stavby nové sportovní haly tak, aby mohla být vybudována mezi lety 2022-2026.
- Podpoříme snahu TJ rekonstruovat halu ABC.
- Zahájíme práce na rekonstrukci sportovního areálu v okolí fotbalového stadionu a propojíme jej pro chodce i cyklisty s Loučkou i centrem města.
- Zrekonstruujeme skatepark pod fotbalovým stadionem a doplníme jej o nové prvky.
- Pomůžeme sportovním klubům navázat oboustranně výhodná partnerství s místními firmami.
- Dokončíme síť cyklostezek na území města a vzájemně je propojíme.
- Vytvoříme online seznam sportovišť ve městě s kontaktními údaji na jejich správce a možnostmi jejich využití.
- Budeme se nadále aktivně podílet na vylepšení dotačního systému pro
- Systém grantů poskytovaných městem vyžaduje postupné „dolaďování“, aby penízy byly rozdělovány co nejspravedlivěji a nejrozumněji.
- Opravíme střechu na zimním stadionu.
Podařilo se
- Město se každoročně zapojuje do kampaně „Do práce na kole“, která po celý květen motivuje zaměstnance, ať do zaměstnání cestují na kole, koloběžce nebo pěšky.
- Byl vytvořen veřejně přístupný Pracovní kalendář MěÚ, v němž jsou zaznamenávána důležitá jednání.
Nové body
Chceme kvalitní úřad s motivovanými a profesionálním zaměstnanci. Dobře fungující městský úřad je důležitý pro hladký chod města a také pro spokojenost občanů, kteří si na úřadě potřebují něco vyřídit. Podstatné je, aby spolu zaměstnanci různých odborů více komunikovali a vycházeli si vstříc. Samozřejmé je, že vedení města by v tomto mělo jít příkladem a dát prvotní impuls, můžeme však pomoci i několika dalšími drobnostmi.
- Pořídíme pro zaměstnance moderní pracovní a komunikační platformu postavenou na online sdílení a spolupráci tak, aby mohli společně pracovat efektivně a koordinovaně.
- Zavedeme kratší emailové adresy @novyjicin.cz namísto dnešních @novyjicin-town.cz.
- Vytvoříme sdílený kalendář pro zaměstnance MěÚ, aby mohli lépe koordinovat a plánovat své schůzky.
- Rozšíříme a zkvalitníme Novojičínský zpravodaj a zachováme jeho distribuci zdarma.
- Zavedeme vzdělávání úředníků v oblasti komunikace s osobami se zdravotním postižením.
- Protože aktivní způsob dopravy má dobrý vliv na produktivitu práce i zdraví, podpoříme dojíždění zaměstnanců do práce na kole po celý rok (nejen během každoroční kampaně v květnu), a to jak vybudováním zázemí (úschovna kol, sprchy), tak i různými benefity.
- Instalujeme elektronickou informační tabuli ve vestibulech budov MěÚ.
- Instalujeme elektronickou úřední desku na budově radnice.
Podařilo se
- Pravidelná účast místostarosty za Stranu zelených na jednáních osadních výborů (OV), které má v gesci (Bludovice, Kojetín). Setkání napomohla pružnějšímu řešení problémů a požadavků vzešlých z osadních výborů.
- Ve Straníku jsme dohodli údržbu zeleně místními obyvateli za úplatu, na Kojetíně funguje v obdobném režimu zalévání městských záhonů.
Místní části obecně
Místní části města jsou bývalé samostatné obce, které byly k Novému Jičínu připojeny ve 2. polovině 20. století. Považujeme za důležité je více zapojit do plánování rozvoje a řešení problémů na jejich katastrálním území tak, aby se skutečně cítily jako plnohodnotná součást města a měly na jeho rozhodování vliv.
- Zavedeme užší spolupráci vedení města s osadními výbory (OV) častějšími schůzkami předsedů OV s vedením města.
- Členové vedení města budou mít přidělené své místní části a budou se pravidelně účastnit jednání OV.
- Budeme podporovat rozvoj a opravu společenských center v místních částech, v nichž se obyvatelé mohou scházet a pořádat kulturní a společenské akce.
- Podpoříme činnost místních spolků, které se aktivně podílejí na společenském životě, obzvláště ty, které se věnují mládeži.
- Podpoříme údržbu zeleně obyvateli místních částí.
- Má to několik výhod:
- Místní obyvatelé mají větší zájem na tom, aby údržba byla kvalitní.
- Pokud je něco v nepořádku, sousedé si to řeknou a vyřeší mezi sebou.
- Technickým službám se tím ušetří čas, který mohou využít na kvalitnější údržbu zeleně ve městě.
- Poskytujeme možnost přivýdělku obyvatelům, kteří o to mají zájem.
- Budeme pokračovat v podpoře kulturních akcí ve spolupráci s osadními výbory.
- Má to několik výhod:
Bludovice
- Zavedeme novou linku MHD do této místní části.
- Vybudujeme novou autobusovou zastávku „U hřiště“.
- Rozšíříme část cyklostezky, aby měli chodci přístup k autobusové zastávce u Fojtství.
- Vybudujeme místo pro přecházení, chodníky a opravíme zastávku u „České školy“.
Kojetín
- Postupně přebudujeme objekt bývalého obchodu a hospody na společenské centrum.
- Zvýšíme frekvenci spojů MHD a zavedeme večerní spoj, kterým se bude možné dostat na Kojetín i po divadelních a filmových představeních.
Loučka
- Přesměrujeme příměstské autobusy jezdící přes „Kolonii“ ke „Koruně“ a cestujícím ze sídliště se tak navýší počet spojů do centra i na Starý Jičín a vznikne přímé spojení s Kauflandem.
- Vybudujeme novou zastávku MHD mezi zastávkami „Kaštany“ a „rest. Koruna“
Straník
- Zavedeme novou linku MHD do této místní části.
- Vybudujeme novou autobusovou zastávku na začátku obce ze směru od Nového Jičína.
- Podpoříme rozvoj a zvýšení akceschopnosti místní jednotky Sboru dobrovolných hasičů.
- Opravíme lesní stezku ze Straníku na Čerťák, a vytvoříme tím nejkratší spojení s Novým Jičínem pro cyklisty.
Žilina
- Provedeme studii připojení místní části Žilina na síť cyklostezek.
- Vybudujeme zbývající část chodníku do Životic.
Podařilo se
- Podpořili jsme přípravu podnikatelského centra v domě na ulici 28. října (bývalý obchod s oděvy), ve kterém si budou moci pronajmout na rok či na hodinu kancelář začínající i stávající podnikatelé.
- Bude zde i prostor pro schůze městských zájmových spolků. Tento prostor se připravuje ve spolupráci s Novojičínským sdružením podnikatelů.
- Podpořili jsme výkup pozemků pro novou průmyslovou zónu na Hřbitovní ulici a její přípravu na příchod nových zaměstnavatelů.
- Ve snaze oživit centrum města jsme podpořili snížení nájmů podnikatelům v městských budovách na náměstí.
Městská památková rezervace (MPR) jako komplexní obchodní zóna
Chceme pojmout a prezentovat MPR jako komplexní obchodní zónu, aby mohla konkurovat obchodním centrům. Proto chceme dát šanci začínajícím podnikatelům nebo podnikatelům bez vlastní provozovny, aby si na jeden rok za symbolický nájem pronajali prostory na náměstí nebo v blízkém okolí, které jsou ve vlastnictví města. Zvýší se tím konkurence a zkvalitní nabídka poskytovaných služeb. Naším cílem je živé centrum s lidmi, obchody a restauracemi s letními předzahrádkami a také funkční, příjemná a zaplněná tržnice.
- Přidělování pronájmů se bude řídit nejen cenou, ale i nabízenými službami a sortimentem, aby byla nabídka co nejpestřejší.
- Kritériem výběru nájemce bude i jeho schopnost provozovat svůj podnik ve večerních hodinách, o víkendech, svátcích a při městských akcích.
- Rozšíříme mobiliář na náměstí o další lavičky k posezení ve stínu, což bude mít pozitivní dopad na společenský ruch v centru a přiláká více potenciálních zákazníků.
- Budeme dále rozvíjet a podporovat pořádání jarmarků, trhů a akcí typu Pivobraní na náměstí. Tyto akce se osvědčily a rozšiřují obchodní příležitosti místních podnikatelů.
- Pozitivní vliv na rozvoj drobného podnikání a turistického ruchu bude mít i námi plánované rozšíření infrastruktury pro cyklisty a rozvoj hromadné dopravy (viz kapitola Doprava), protože to zákazníkům poskytne více možností, jak se do centra dostat.
Podpora zaměstnanosti
Nezaměstnanost je nyní v Novém Jičíně na velice nízké úrovni, nicméně nemusí to být trvalý stav a je potřeba se připravit i na horší časy.
- Budeme podporovat přiměřený rozvoj průmyslové zóny na Hřbitovní ulici, a to především o firmy, které do města přilákají kvalifikované zaměstnance.
- Budeme podporovat rozvoj možností bydlení, aby noví zaměstnanci nemuseli dojíždět a stěhovali se do našeho města (viz kapitola bydlení).
Podařilo se
- Vytvoření bezbariérové mapy města
- Navýšení finančních prostředků pro sociální služby a služby související
- Vznik sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, podporující dysfunkční rodiny:
-
- Tato služba pomáhá rodinám, které se dostaly do tíživé situace, například nácvikem péče o děti nebo s vyplněním jejich volného času. V našem městě funguje od roku 2015.
- Snížení počtů výherních hracích automatů.
- Podpořili jsme zavedení bezplatné právní poradny, kterou město nabízí od jara tohoto roku.
Bydlení
Našim cílem je rozšířit možnosti bydlení v Novém Jičíně, protože bydlení chápeme jako klíčový prvek dalšího rozvoje města. Chceme občanům umožnit volbu způsobu bydlení a nastartovat výstavbu v nových lokalitách.
- Podpoříme výstavbu nových domů v Žilině – Za školou.
- Podpoříme výstavbu nových bytových domů na ulici Bohuslava Martinů, Dolní brána a Bezručova.
- V nových objektech vytvoříme také atypické byty pro majetnější.
- Dokončíme přestavbu objektu „Domu sester“ za účelem vzniku malometrážních bytů pro seniory.
- Budeme pokračovat v regeneraci sídlišť okolo ulic Bulharské, Trlicovy, Luční, Nerudovy, Revoluční, Smetanovy sady a Pod Lipami.
Sociální služby
Každý z nás se v průběhu života může dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc někoho jiného. Ne vždy je ale možné se spoléhat pouze na rodinné příslušníky. Proto je bezpodmínečně nutné, aby byla v našem městě síť adekvátních poskytovatelů sociálních služeb. Situací je třeba se systémově zabývat, průběžně zjišťovat a ověřovat potřeby našeho města a adekvátně na ně reagovat sítí kvalitních, potřebných a dostupných sociálních služeb. Tomuto procesu se v praxi říká komunitní plánování, založeném na triádě: zadavatel (tj. naše město), uživatel (tj. občan využívající sociální služby), poskytovatel (tj. zástupce poskytovatele služby).
- Budeme nadále podporovat neziskové organizace působící v sociální oblasti.
- Budeme rozvíjet terénní služby pro osoby se zdravotním postižením a seniory, které jsou v konečném důsledku levnější a citlivější ke klientům než pobytové služby.
- Budeme podporovat terénní hospicovou péči.
- S naší podporou mohou i nadále počítat organizace nabízející služby pro dospělé s kombinovaným postižením (stacionáře, chráněné bydlení, chráněné dílny…).
- Budeme klást důraz na komunitní plánování sociálních služeb a služeb souvisejících.
- Stabilizujeme systém financování sociálních služeb.
Ostatní aktivity související se sociální oblastí
Naším cílem je sebevědomý občan, který zná svá práva i povinnosti, podílí se na činnosti pro společnost a neváhá se aktivně zapojit do rozhodovacích procesů. S tím souvisí i podpora mezigeneračního soužití a setkávání nejrůznějších skupin, což bezpochyby vede k většímu vzájemnému pochopení a toleranci a je rovněž dobrou příležitostí k učení i rozvoji osobnosti.
- Nabídneme infomační servis a pomoc osobám pečujícím o zdravotně postižené rodinné příslušníky:
-
- Pomoc osobám pečujícím o své zdravotně postižené rodinné příslušníky je dnes velkým tématem. Pečující osoby potřebují získat specifické dovednosti nutné k úspěšnému zvládnutí tohoto náročného úkolu, potřebují se zorientovat v nepřeberném množství informací. Chceme těmto lidem pomoci a umožnit jim jejich nelehkou situaci úspěšně zvládnout.
- Podpoříme rozvoj počítačové gramotnosti u seniorů pořádáním kurzů.
- Nabídneme školám i veřejnosti přednášky, semináře a informační materiály k finanční a spotřebitelské gramotnosti:
-
- Dnešní společnost klade na občana poměrně vysoké nároky vztahující se k nejrůznějším kompetencím. S rozvojem finančního a spotřebitelského sektoru nám do hry vstupuje celá řada společností, přičemž zdaleka ne všechny mají jen ty nejčistší úmysly. Občan takto musí čelit nepřebernému množství nástrah a musí se umět v pravou chvíli správně rozhodnout.
- Podpoříme projekty soužití a setkávání seniorů, handicapovaných, dětí a mládeže.
Podařilo se
- V roce 2015 jsme podpořili zavedení Montessori třídy na ZŠ Tyršova.
- Rozjeli jsme projekt “Mládež kraji” pro mladé lidi od 15 do 26 let věku (2018).
- V rámci projektu Zdravé město jsme uspořádali Školní fóra na ZŠ Jubilejní a Komenského 66.
Tvůrčí vzdělávání – cesta k úspěchu v dospělosti
Co je po devíti letech strávených na základní škole opravdu důležité? Umět komunikovat s druhými lidmi. Spolupracovat s nimi v jednom týmu. Umět si dát věci do souvislostí. Nebát se používat angličtinu. Rozpoznat lež a podvod. Proto navrhneme a zavedeme řadu konkrétních nástrojů pro úspěšné tvůrčí vzdělávání na městských státních školách.
- Na prvním stupni umožníme a finančně podpoříme vznik tříd již od 13 žáků.
- Nyní je nejnižší možný počet 17 žáků, tím pádem lze rozdělit třídu na dvě až ve chvíli, kdy celkový počet žáků dosáhne počtu 34 (může být tudíž až 33 žáků ve třídě).
- Po tomto opatření bude nejvyšší počet žáků ve třídě 25 (při počtu 26 se již budou dělit na dvě).
- Výuková i výchovná činnost tak bude efektivnější a bude více prostoru věnovat se jak nadaným žákům, tak i těm, kteří mají s učením problémy.
- Finančním benefitem podpoříme kvalifikované pedagogické asistenty do tříd s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.
- Podpoříme rozšiřování nabídky typů a metod vzdělávání – tak jako již dobře funguje např. Montessori systém na ZŠ Tyršova nebo program Začít spolu na ZŠ Komenského 68.
- Zorganizujeme a finančně podpoříme vzdělávací kurzy o dezinformacích a trollingu jak pro pedagogy, tak pro žáky základních a – po dohodě – i středních škol.
- Pomůžeme školám získat dotace na podporu nadaných žáků, které jsou vypsány až do roku 2020.
- Podpoříme výuku aktivního občanství na školách, například:
- Nabídkou využití participativního rozpočtu na škole:
- Participativní rozpočet umožňuje lidem ve městě/žákům ve škole rozhodnout, na co se vyhrazená suma městem poskytnutých financí ve škole použije. Žáci budou moci navrhnout jednoduché projekty a posléze v rámci celé školy hlasovat, který z nich se bude realizovat.
- Zapojením žáků do řešení problémů v okolí školy (projekt Active Citizens).
- Nabídkou využití participativního rozpočtu na škole:
- Zlepšíme jazykové vzdělávání základních škol, například:
- Dorovnáním finančních prostředků školám tak, aby jazykové skupiny nepřesahovaly 15 žáků.
- Podporou rozvoje výuky formou CLIL (Content and Language Integrated Learning), tedy výuky, kdy se klasické předměty (např. zeměpis, dějepis či matematiky) vyučují v cizím jazyce.
- Na novojičínských ZŠ se tato metoda již začala používat (např. na ZŠ Kom. 66)
- Podpoříme dělitelnost tříd v předmětech, kde k dělení tříd dochází.
- Rozšíříme spolupráci s partnerskými městy při realizaci vzdělávacích akcí (např. Erasmus+) o:
- spolupráci na žákovských projektech,
- studijní pobyty žáků novojičínských ZŠ v zahraničních školách.
- Žáci by mohli jezdit do našich francouzsky či německy mluvících partnerských měst, tam týden či čtrnáct dní pobývat v rodinách a přitom navštěvovat tamní základní školu. Byli by nuceni komunikovat v jejich jazyce, případně v angličtině, a dostali by tím jedinečnou šanci se v jazyce zdokonalit po všech stránkách a zároveň získat sebevědomí pro komunikaci v cizím jazyce, které se jim bude hodit na střední či vysoké škole i v pracovním životě.
- Obnovíme činnost dětského parlamentu a vytvoříme funkci studentského starosty.
- Budeme pokračovat v podpoře soukromých vzdělávacích subjektů (MŠ Beruška, MŠ Bludovice, ZŠ Galaxie) v již nastavených pravidlech (např. příspěvek na stravování žáků).
Funkční a přívětivá škola
Aby děti i učitelé do školy chodili rádi a se zájmem, je důležité mít k dispozici potřebné zázemí a vybavení. Není až tak podstatné, kolik interaktivních tabulí a projektorů nainstalujeme do té které školy, podstatnější je přátelská atmosféra, která spočívá v detailu – že tabule a projektory opravdu fungují a můžeme je okamžitě využít a že ve škole vládne „dobrá nálada“.
- Zeptáme se ředitelů škol, co konkrétně jim ve školách schází a bude-li to možné, pomůžeme jim s vylepšováním školního zázemí.
- Zrekonstruujeme sportoviště za ZŠ Komenského 66, Jubilejní a Dlouhá a nabídneme jejich zpřístupnění veřejnosti.
- Oživíme projekt na výstavbu chybějící velkokapacitní tělocvičny na ZŠ Tyršova.
Bez zábavy to nejde
Nepodceňujeme staletí starý objev J. A. Komenského a uvědomujeme si, že hra a zábava jsou nejlepšími pomocníky při výchově a vzdělávání.
- Vytvoříme web města pro děti (viz např. http://www.webik-pribor.cz/).
- Zavedeme „hry na chodník“:
- Tyto hry bývaly oblíbené před nástupem informačních a mobilních technologií a dnes se opět stávají populární, protože podporují pohyb i vzájemnou komunikaci mezi dětmi a navíc: dají se pořídit velmi levně.
- Vybudujeme Sklep strašidel ve sklepeních Návštěvnického centra a prostor pro tvůrčí únikové hry pro starší žáky.
Myslíme na prevenci
Smysluplné trávení volného času působí jako účinná prevence proti patologickému chování dětí a mládeže. Na území města působí několik institucí (ne všechny ale zřizuje město), které jako celek nabízejí pestrou paletu volnočasových aktivit. Všechny tyto organizace považujeme za velice prospěšné a budeme je i nadále podporovat.
- Budeme podporovat spolky a instituce, které se věnují volnočasovému vyžití mládeže:
- Jsou to např. SVČ Fokus, dvě střediska skautů, turistický oddíl mládeže, základní umělecká škola, Městské kulturní středisko, řada sportovních oddílů a nízkoprahový klub Bunkr.
- Zaměříme se na podporu protidrogové prevence.
- Budeme oceňovat osobnosti, které se ve svém volném čase věnují vedení dětí a mládeže.
- Podpoříme výuku finanční gramotnosti expertními semináři se zástupci finančních ústavů:
- Řadě nebezpečných jevů lze včas zabránit prostě tím, že děti jejich skryté nástrahy prohlédnou předem. Platí to stejně tak o boji s různými typy závislostí jako o schopnosti rozpoznat nebezpečí dluhových pastí. Myslíme též na další ohrožené skupiny obyvatel, jakými mohou být naši senioři.
Předškolní vzdělávání
Všude tam, kde mají rodiče s malými dětmi možnost pracovat, z toho profitují nejen mladé rodiny a zaměstnavatelé, ale celá společnost. Také pro děti samotné je možnost účastnit se předškolního vzdělávání a výchovy ve většině případů velmi prospěšná. Předškolní zařízení musí být vysoce kvalitní, tj. mít přiměřený počet dětí na jednoho kvalifikovaného a kvalitního učitele, přiměřené materiální a prostorové podmínky.
- V závislosti na poptávce ze strany veřejnosti budeme podporovat rozšiřování kapacit školek současně s důrazem na kvalitu – tedy přiměřený počet dětí na pedagoga a odpovídající vybavení a prostory.
- Zpracujeme dlouhodobou koncepci péče o předškolní děti:
- Koncepce například naznačí vývoj počtu obyvatel a potřebnost předškolních zařízení do budoucna. Její absence velice ztěžuje život a plánování budoucnosti zejména soukromým zařízením, která také přispívají k dobrému životu ve městě.
- Budeme postupně upravovat veřejný prostor tak, aby byl pro rodiny s dětmi příjemný, aniž by to znamenalo zhoršení pro ostatní obyvatele. Navážeme spolupráci se sdružením Město přátelské k dětem, z.s.
- Usnadníme rodinám orientaci v nabídce všech zařízení pro předškolní děti (tj. nejen školek) tím, že je budeme prezentovat na jednom místě na webových stránkách města.
Podařilo se
- Zavedli jsme funkci městského architekta na poloviční úvazek.
- Rekonstrukce obřadní síně na základě výsledků ideové soutěže, v níž zasedala komise složená z odborníků na architekturu i zástupců města.
- Zahájili jsme rekonstrukci prostranství mezi Žerotínským zámkem a Hotelem Praha (2018).
- Zahájili jsme rekonstrukce letního kina.
- Podpořili jsme výkup Hückelových vil a práce na jejich postupné záchraně.
- Citlivě jsme zrekonstruovali zídky v Kamenném divadle.
Nové body
Komplexní starost o veřejný prostor doposud v Novém Jičíně chyběla. V právě uplynulém volebním období se nám podařilo realizovat několik dílčích kroků, díky kterým došlo ke změně vnímání veřejného prostoru a městských staveb jako veřejných záležitostí (viz „Podařilo se“). Jsme však teprve na půli cesty. Aby se naše město rozvíjelo v souladu se svou historií a také se svými občany, je třeba v tomto trendu pokračovat.
- Vytvoříme plnohodnotnou funkci městského architekta, který bude schopen posuzovat městské projekty v kontextu celého města a dá jeho rozvoji koncepci a jednotný řád.
- Vytvoříme odbornou Komisi pro architekturu, složenou z architektů a projektantů z řad odborné veřejnosti, která bude poradním orgánem Rady města, bude posuzovat důležité městské stavby a úzce spolupracovat s městským architektem.
- Ve spolupráci s JTH Galerie Tabačka a Povodím Odry, kterým části pozemků patří, revitalizujeme nábřeží Jičínky mezi Suvorovovou a Hřbitovní ulicí tak, aby se zde dalo příjemně procházet a projíždět na kole, doplníme zde lavičky a další mobiliář a vhodně upravíme zeleň.
- Zrevitalizujeme parčík Antonína Dvořáka za divadlem.
- Instalujeme solární lavičku, která umožní nabíjení elektronických zařízení a připojení k internetu, do jednoho z parků.
- Instalujeme kontejnery na směsný i tříděný odpad v Městské památkové rezervaci pod zem.
- Budeme jednat o osazení náměstí stromy, které by vytvářely stín, zlepšovaly mikroklima a tím pádem i lákaly více lidí k pobytu v centru města:
- V současném volebním období již několik jednání proběhlo, nepodařilo se však prozatím dojít ke shodě s Národním památkovým ústavem.
- Revitalizujeme hlavní průtah městem, silnici I/57 vedoucí z Opavy do Valašského meziříčí. Ulice je dnes zbytečně široká s nadbytečným středovým pruhem; my ji ve spolupráci s ŘSD zúžíme a po stranách vysadíme stromy, rozšíříme chodníky, navýšíme počet parkovacích míst a vybudujeme cyklopruhy.
- Dokončíme projekt rozšíření Smetanových sadů o prostory bývalého letního kina:
- Propojíme jej s bývalým domem sester a vybudujeme v něm novou kavárnu.
- Budeme pokračovat v projektu záchrany Hückelových vil, vytvoříme z nich i z přilehlého parku nové místo pro setkávání lidí a propojíme současný areál s již vzniklým lesoparkem.
- Budeme pokračovat v citlivé úpravě Kamenného divadla ve spolupráci s Muzeem, MěKS a architekty.
Podařilo se
- Zapojili jsme se do projektu Zdravé město a s tím spojených veřejných projednání, veřejných fór, anket a dalších možností občanů podílet se na chodu města.
- Vytvořili jsme stránku napadypronovyjicin.cz s možností přidávat podněty pro rozvoj města.
- Zahájili jsme projekt Participativní rozpočet, v němž mohou občané navrhovat své investiční aktivity do výše 100 000 Kč.
- Zahájili jsme projekt Mládež kraji, v němž mohou mladí lidé mezi 13 a 26 lety navrhovat své vlastní neinvestiční projekty a získat na ně 100 % dotaci od města a Ministerstva školství.
Projekt Zdravé město Nový Jičín a Místní agenda 21
Nový Jičín vstoupil do Národní sítě Zdravých měst v roce 2015 a výrazně mu to pomohlo naučit se, jak komunikovat s občany, jak je informovat a jak se jich ptát na názory. Od té doby se uskutečnila dvě Veřejná fóra, na nichž byly formulovány priority, z nichž většinu se město rozhodlo realizovat. Pořádali jsme také veřejná projednání na aktuálně plánované projekty (Huckelovy vily, Letní kino, Strom roku). Pravidelně pořádáme osvětové akce se zaměřením na zdraví a udržitelný rozvoj (Ukliďme Česko, Evropský týden mobility, Kola pro Afriku, Do práce na kole). Hlavní rozhodnutí vždy leží na bedrech zvolených zastupitelů, ale domníváme se, že i nevolení občané města by měli mít možnost do chodu města zasáhnout a být o něm kvalitně informováni; zvýší se tím zároveň jejich zájem o dění ve městě a potažmo také o politiku.
- Budeme i nadále každoročně pořádat Veřejné fórum a podpoříme realizaci prospěšných podnětů z něho vzešlých.
- Budeme pořádat veřejná projednání a kulaté stoly ke všem zásadním městským projektům.
- Vzbudíme v Novojičíňácích větší zájem o dění ve městě a pokusíme se je přesvědčit, že každý občan má šanci něco ovlivnit a podílet se na chodu města.
- Rozšíříme participativní rozpočet i na školy (viz kapitola školství) a navýšíme sumu, kterou bude možné na projekty vyčerpat.
Informování občanů o chodu města
Informovanost o dění ve městě je základ, proto se co nejvíce zjednodušíme přístup k důležitým informacím. Mimo jiné:
- Zajistíme přímé přenosy z jednání zastupitelstva.
- Vydáme městský kalendář města s důležitými akcemi a termíny (včetně platby za odpadky, svozů apod.).
- Do tvorby strategického plánu města na léta 2020-2027, který bude třeba vypracovat v příštím roce, zapojíme v maximální možné míře občany města:
- Strategické plány, které tvoří města vždy na sedm let, naznačují, kam by se měl rozvoj měst ubírat v dlouhodobějším horizontu.
Podařilo se
- Umístili jsme nové kontejnery na separovaný sběr kovů.
- Navýšili jsme frekvenci pravidelných svozů bioodpadu.
- Zavedli jsme používání vratných kelímků na městských akcích (Pivobraní).
- Zahájili jsme tradici Bazárku ve Fokusu s cílem snížit produkci odpadů.
- Dva roky po sobě (2016 a 2017) se městu podařilo vyhrát Elektrooskara za nejlepší zpětný odběr elektrozařízení v Moravskoslezském kraji.
- Vytvořili jsme mapu kontejnerů na tříděný odpad.
- Byl zakoupen stroj na likvidaci plevele horkou vodou s cílem snížit použití chemických látek.
- Zabránili jsme ve spolupráci se zeleným senátorem Petrem Orlem a plynárenskou společností rozsáhlejšímu kácení stromů v ochranných pásmech plynovodů.
- Zajistili jsme novou výsadbu dřevin při budování nových staveb a zpevněných ploch (parkovacích míst).
- Byly pořízeny „městské včely“, které kromě produkce medu k prezentaci města pomáhají také při ekologické výchově dětí ve školách.
- Byly zahájeny práce na vybudování psího útulku v Bludovicích.
Odpadové hospodářství
Odpadové hospodářství je velmi důležité pro fungování města a jeho kvalita hodně napoví o úrovni veřejné správy v daném místě. Nový Jičín dvakrát zvítězil v soutěži kraje o nejlepší třídění elektroodpadů, to však nestačí: je třeba se zlepšit i v třídění dalších druhů odpadů a občanům je ještě více zjednodušit.
- Ponecháme biokontejnery ve městě nejen v období vegetace, ale po celý rok:
- Dnes už podobný systém funguje například v Příboře, plánuje se také příslušná změna v evropské legislativě.
- Prodloužíme sobotní otevírací dobu jednoho ze separačního dvorů.
- Nabídneme obyvatelům rodinných i bytových domů umístění popelnic 120l na tříděný odpad k jejich příbytkům.
- Zavedeme 1100l otevírací kontejnery na tříděný odpad pro jednodušší využití.
- Podpoříme provozování obchodů „bez obalu“ ke snížení vzniku odpadů.
- Pořídíme vlastní vratné kelímky s logem města, které budeme využívat i na dalších akcích, než jen Pivobraní:
- Vzhledem k tomu, že mnoho lidí si tyto kelímky nechává jako suvenýry a nenechají si vyplatit zálohu, náklady na kelímky se do 3-4 let vrátí.
- Připravíme použití „chytrého“ systému svozu odpadu pomocí čipů nebo čárových kódů za účelem:
- evidence množství svezeného odpadu a vytvoření efektivnější strategie svozu na základě získaných výsledků,
- detekování naplněnosti kontejnerů a využití údajů k racionalizaci tras svozových vozů,
- budeme postupně zavádět systém slev na poplatku za odpady na základě míry třídění.
- Nabídneme systém tříděného odpadu rovněž podnikatelům:
- Podnikatelé nyní nemají možnost pořídit si své kontejnery na tříděný odpad a jsou-li svědomití, využívají ty společné. Ty jsou však často daleko od jejich firmy a odpad jako lepenkové krabice nebo plast končí zbytečně v popelnicích na směsný odpad.
- Instalujeme koše na separovaný odpad do ulic a parků a postupně nahradíme stávající odpadkové koše.
- Zřídíme trvalý bazar nepotřebných věcí jako třeba v Brně.
- Zřídíme online bazar nepotřebných věcí pro obyvatele Nového Jičína a okolí (jako např. nevyhazujto.cz).
Adaptace na změnu klimatu
Změnu klimatu již začínáme pociťovat zvyšující se teplotou nebo i momentálně vymírajícími lesy v Beskydech i Jeseníkách. Tomuto jevu se ve městě můžeme za poměrně nízké náklady alespoň částečně přizpůsobit, tj. se na něj adaptovat. Na některá adaptační opatření je také možné získat dotaci, viz například https://www.dotacedestovka.cz/. Za tímto účelem navrhujeme několik systematických kroků:
- Zpracujeme adaptační strategii na změnu klimatu:
- Tato strategie navrhne, jaké kroky by město mělo učinit k tomu, aby se přizpůsobilo změně klimatu a aby zmírnilo její dopady na místní obyvatele.
- Zajistíme zapracování adaptačních opatření do připravovaných stavebních projektů.
- Připravíme možné využití dešťové vody namísto pitné, zejména k zavlažování.
- Zajistíme minimalizaci odtoku srážkových vod a jejich zadržení v městském prostředí budováním propustných parkovacích ploch a retenčních nádrží v zástavbě i v krajině, nákupem akumulačních nádob.
- Využijeme technologická řešení účinná pro vsakování vody, založíme vsakovací záhony.
- Přidáme pítka a vodní prvky ve městě také na sídliště.
- Podpoříme založení nových zelených ploch a zajistíme kvalifikovanou péči o stávající zeleň ve městě ke zlepšení mikroklimatu (teplota, vlhkost, zvýšení kvality ovzduší).
- Obnovíme jednání o osazení náměstí stromy tak, aby vytvářely stín, zlepšovaly mikroklima a tím pádem i lákaly více lidí k pobytu v centru města.
- Zastíníme vybraná dětská hřiště stromy nebo plachtami.
- Podpoříme vznik komunitních zahrad využívaných občany města a místních částí.
- Podpoříme údržbu zeleně místními obyvateli v místních částech.
- Má to několik výhod:
- Místní obyvatelé mají větší zájem na tom, aby údržba byla kvalitní.
- Pokud je něco v nepořádku, sousedé si to řeknou a vyřeší mezi sebou.
- Technickým službám se tím ušetří čas, který mohou využít na kvalitnější údržbu zeleně ve městě.
- Poskytujeme možnost přivýdělku obyvatelům, kteří o to mají zájem.
- Má to několik výhod:
Další ekologická opatření
Navrhujeme ještě několik dalších ekologických opatření, která nelze zařadit ani do jedné z výše popsaných kategorií.
- Dokončíme stavbu psího útulku a zahájíme jeho provoz současně s dalším využitím (možnost vytvoření kroužků pro děti k zajištění částečné péče o psy, možnosti vzdělávací funkce útulku pro děti ZŠ a MŠ v Novém Jičíně).
- Podpoříme praktickou ekologickou výchovu a osvětu zapojením žáků ZŠ do údržby zeleně.
- Podpoříme elektromobilitu:
- Postupně zvýšíme podíl nízkoemisních automobilů (elektromobilů) pro potřeby městského úřadu.
- Ve spolupráci s dodavatelem energie zřídíme supercharger (výkonnou nabíječku) pro elektromobily na jednom z parkovišť v centru města s vyhrazeným parkováním pro elektromobily zdarma.
- Připravíme podmínky pro vstup do Paktu starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky.
- Vytvoříme web s ekologickými opatřeními v Novém Jičíně.