8. 10. 2014

Ondřej Syrovátka

Ondřej Syrovátka

Každý má v zásadě 3 možnosti:

1) Uděláte pouze 1 křížek, a to u názvu strany. Tato varianta je pro strany nejvýhodnější, protože tím strana získává hlas za každého kandidáta (tj. ve většině případů 29 hlasů, jen jedna strana má v Novém Jičíně méně než 29 kandidátů). Chcete-li nás podpořit co
nejvíce, volte právě tuto možnost.

2) Uděláte křížek u jedné strany a u několika kandidátů z jiných stran. Strany, jejichž kandidáty jste označili, získají tolik hlasů, kolik jejich kandidátů označíte, a Vaše strana zbytek do 29. (tj. označíte-li 5 jiných kandidátů, získá „Vaše“ strana 24 hlasů, hlas také získá prvních 24 kandidátů na listině). Kandidáty strany, u které jste udělali křížek, nemá smysl označovat, preferenční hlasy zde v tomto smyslu neexistují.

3) Neoznačíte žádnou stranu, jen osobnosti z různých stran. Tito lidé získávají hlasy a strany, za něž kandidují, tolik hlasů, kolik jejich kandidátů jste označili. Můžete si sice vybrat kandidáty napříč politickým spektrem, ale ve skutečnosti svým favoritům nemusíte pomoct tak, jak jste si představovali, protože k tomu, aby daný kandidát přeskočil ty, kteří jsou před ním, musí získat o 10% víc, než je průměr všech kandidátů dané strany.

Uvedu příklad: stranu vede neoblíbený lídr, a tak většina lidí hlasuje pro všechny ostatní, jen ne pro něj. Dejme tomu, že lídr získá jen 500 hlasů, zatímco všichni ostatní okolo 900. Protože ale nikdo z nich nemá o 10% více, než je průměr, dopředu se neposunují a do zastupitelstva (pokud strana získala potřebných 5%) postupuje jako jednička právě neoblíbený lídr kandidátky.

Přeji Vám šťastnou volbu!

Ondřej Syrovátka, místopředseda Základní organizace Strany zelených Nový Jičín.

FACEBOOK