11. 9. 2014

Strana zelených dlouhodobě prosazuje rozvoj tzv. občanské společnosti, ve které se občané aktivně podílejí na rozvoji a chodu města. Jedním z nástrojů funkční občanské společnosti je princip otevřeného města, který chceme v případě volebního úspěchu uvést v našem městě v život.

Radovan Jansa

Radovan Jansa

Klíčovým bodem pro funkční otevřené město je uveřejňování informací ve strojově čitelném formátu. Takto publikovaná data umožní nejen jejich automatické zpracování a vizualizaci (na otevřených datech jsou postaveny projekty jako www.mapakriminality.cz nebo www.rozpocetobce.cz), ale hlavně zprovoznění tzv. datového katalogu, který umožní občanům města rychle a jednoduše vyhledat požadované informace včetně pokročilých možností filtrace výsledků.

Nezbytnou součástí otevřeného města je také zapojení občanů do dění ve městě. Chceme občanům umožnit podílet se na fungování a rozvoji města pomocí nových technologií, které umožňují rychle a jednoduše sdělovat nápady či připomínky občanů prostřednictvím webu či chytrých telefonů.  Rozjeli jsme projekt www.napadypronovyjicin.cz, líbí se nám aplikace www.lepsimisto.cz a budeme aktivně podporovat další komunikační kanály, které propojí radnici s občany našeho města.

Otevřené město chceme nabídnout nejen občanům, ale i turistům, kteří do našeho města zavítají. Nejen pro ně chceme zprovoznit na vybraných místech (nádraží, parky, úřady) otevřenou veřejnou WiFi síť, která umožní zájemcům zdarma připojení k internetu a zvláště turistům nabídnou v několika jazycích stručnou a přehlednou uvítací stránku, na které naleznou aktuální informace např. o kulturních akcích ve městě a okolí.

Sami jsme otevřeni nápadům a inspiracím, a proto chceme při zavádění konceptu otevřeného města spolupracovat s Fondem Otakara Motejla (www.motejl.cz) a využít zkušeností a know how prvního otevřeného města v České republice, statutárního města Opavy.

Tisková zpráva ZO SZ Nový Jičín, Radovan Jansa (radovan.jansa@gnj.cz), 11.9.2014

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist