23. 9. 2014

Terénními sociálními službami chápeme služby poskytované v přirozeném prostředí člověka, tedy nejčastěji v jeho domácnosti, se zachováním veškerých společenských vazeb (např. na rodinu, vrstevníky, společenské aktivity).

Richard Pešat

Richard Pešat

Rozvoj těchto služeb pro osoby se zdravotním postižením lze v České republice zaznamenat zejména v souvislosti s přijetím zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, který nabyl účinnosti od ledna 2007.

Od tohoto roku na Novojičínsku pro uvedenou cílovou skupinu vznikají, popř. se rozvíjí, terénní sociální služby, které jsou často oproti pobytovým službám levnější, umožňují osobám setrvat ve svém známém prostředí a mají zpravidla lepší předpoklady pro nasycení základních psychosociálních potřeb. Rodinným příslušníkům, kteří se často na péči o své nejbližší podílí, zase terénní služby umožňují vykonávat své zaměstnání, popř. načerpat síly v době, kdy pečuje poskytovatel sociální služby.

Důvody, proč je zapotřebí tyto formy služeb rozvíjet, nejsou jen psychologické, sociální nebo ekonomické, ale i demografické. V souladu s celorepublikovým trendem je typickým znakem našeho města proces demografického stárnutí, kdy dochází k postupnému zvyšování zastoupení nejstarší věkové složky na úkor složky nejmladší.

Strana zelených si všechny tyto skutečnosti uvědomuje a je připravena rozvoj terénních sociálních služeb podpořit. Jsme přesvědčeni, že tímto způsobem můžeme přispět osobám se zdravotním postižením ke zvýšení kvality jejich života.

Tisková zpráva ZO SZ Nový Jičín, Richard Pešat (richard.pesat@seznam.cz), 23.9.2014

<!-- document.write('TOPlist'); //-->TOPlist